Cum se invata limba engleza ?

Cum se invata limba engleza ? De ce trebuie sa invat engleza ? Orice intrebare legata de limba engleza ce nu intra in nici un topic de pe acest forum se poate pune aici.

Cum se invata limba engleza ?

Postby Adelina » 16 Jan 2011, 20:06

Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi vis-a-vis de cum se invata limba engleza :?:
Adelina

Mesaje pe forum: 29

Re: Cum se invata limba engleza ?

Postby Claudiu » 17 Jan 2011, 14:47

Eu as zice ca nu e o reteta in a invata limba engleza ... ideea e sa practici, sa inveti cit mai multe cuvinte. Eu nu stiu ce sa zic. Poate altii au mai multe idei :).
Pe gramatica eu am invatat-o asa pe parcurs cit sa ma descurc.
Claudiu

Postby Camelia » 18 Jan 2011, 22:25

Eu am invatat ceva vocabular uitandu-ma la filme. .. chiar si la desene animate :D
Camelia

Postby Mihai » 20 Jan 2011, 11:46

In primul rand inveti gramatica, fara gramatica esti 0 barat. Apoi o iei usurel cu manuale de gimnaziu, apoi treci la manuale de liceu(asta pt vocabular, expresii, sa inveti sa comunici - ceea ce e destul de greu daca nu ai pe cineva langa tine, care sa iti spuna ca nu pronunti bine, sa te corecteze cand gresesti... sa iti explice de ce nu e asa si e altfel - fiecare limba are capcanele ei - iti scoti intr-o agenda cuvintele/ expresiile cele mai uzuale si pe care le recitesti de cateva ori pe saptamana - faci exercitii cu voce tare in fata oglinzii ).
Mihai

Postby Alexandru The Great » 21 Jan 2011, 09:46

Sa stiti ca ce spune Mihai nu e gresit deloc.
Eu pot spune ca am invatat foarte greu engleza, nu mi-a placut deloc in scoala dar am vrut sa plec in afara si cineva mi-a zis ca imi trebuie un nivel cel putin mediu ca altfel nu ma descurc.
Am cautat pe net niste siteuri cu exercitii de gramatica, niste lectii audio si am inceput sa repet, cu voce tare.
La inceput radeam si eu de mine de cat de comic eram dar nu aveam ce sa fac.
Si chiar a mers.
Alexandru The Great

Postby Daria » 30 Jan 2011, 21:29

Si eu invat engleza in acest moment. Recunosc ca nu am invatat-o cand trebuia si uite ca acum sunt fortata de imprejurari sa o invat. Am intrebat pe cineva care se pricepe foarte bine cum ar trebui sa fac, mi-a recomandat sa imi cumpar prima data un dictionar si o gramatica. Chiar nu aveam in casa. :)
Am inceput sa caut pe net niste siteuri care sa aiba si putina teorie, sa imi explice si mie niste reguli de baza la gramatica si am gasit si ceva siteuri cu listening.
In fiecare seara pe putin 2 ore asta fac. Citesc si fac exercitii. :)
Daria

Postby Miha » 01 Feb 2011, 21:14

Eu cred ca engleza se invata cel mai bine prin citit si tradus. Retroversiunile fac minuni. Cand citeste si intelegi, asta nu inseamna ca stii sa si vorbesti, sa exprimi ce vrei tu sa spui, nu sa intelegi contextul general, aceasta e doar nivelul pasiv al limbi.. Si nivelul pasiv e bun, dar ca sa fii un vorbitor activ eu sustin abordarea citit- observat-tradus.
Miha

Mesaje pe forum: 4

Postby Mishu » 02 Feb 2011, 22:26

Cred ca o mare greseala a profesorilor este faptul ca nu ii sfatuiesc elevi sa asculte cu atentie, nu doar ce spun ei la ore, ci si o emisiune, dialogurile dintr-un film, asta fiind de fapt aproape singura modalitatea de a ati insusi pronuntia, accentul tipic englezesc. A nu se uita dictionarele cu CD care au si fisiere audio si de unde poti invata pronuntia.
Mishu

Postby ionika » 21 Feb 2013, 17:05

Video Boosters sunt exerciții interactive video, care te ajută să-ți îmbunătățești limba engleza, indiferent de nivelul tău. Ele sunt bazate pe clipuri scurte din filme de succes, seriale TV, reportaje, documentare sau videoclipuri muzicale.

Alege din peste o mie de Video Boosters, cu multe alte noi publicate zilnic.
Modul eficient și distractiv de a învăța limba engleză în fiecare zi, cu un conținut autentic, actual și motivant.

http://ro.english-attack.com/video-boosters
ionika

Mesaje pe forum: 141

Postby ionika » 28 Mar 2013, 16:24

Recomand si cititul cu voce tare.
http://ro.english-attack.com/
ionika

Mesaje pe forum: 141

Return to Discutii diverse despre limba engleza

Cine e online pe acest forum de engleza

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest